Muay thai to pochodząca z Tajlandii odmiana boksu, w której nacisk kładzie się na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami.
Boks tajski - charakterystyka
Boks tajski to ringowy sport walki. Ciosy zadaje się tu z pełną siłą, w formule full contact. Charakterystyczną cechą tej odmiany boksu jest szerokie używanie łokci i kolan, które w amatorskich walkach są chronione przez ochraniacze, natomiast w profesjonalnej rozgrywce nieosłonięte. Celem zawodnika jest jak najszybsze znokautowanie przeciwnika. Dużą wagę przykłada się też do klinczu, czyli walki w zwarciu. Podczas niej dozwolone są kopnięcia, obalenia i podcięcia, natomiast nie wolno stosować charakterystycznych dla judo rzutów na ziemię. Brak też duszeń i dźwigni. Początkowo boks tajski opierał się niemal wyłącznie na technikach nożnych i unikano ciosów bokserskich. Dziś stosuje się je szeroko, a zawodnicy muay thai zostają mistrzami w boksie zawodowym. Co ciekawe, w boksie tajskim zwykle nie nadaje się stopni szkoleniowych, a uznanie zdobywane jest poprzez wygranie jak największej liczby walk.
Muay thai w Polsce
Boks tajski jest uprawiany w Polsce od początku lat 90. XX wieku. Wtedy powstały pierwsze kluby w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. Obecnie sportem tym zajmują się dwie organizacje - Polskie Zrzeszenie Muay Thai (przedstawiciel amatorskiej federacji IMFA oraz zawodowej WMC) oraz polska Komisja Muay Thai (działająca pod egidą Polskiego Związku Kickboxingu). Walkę ćwiczyć można w klubach lokalnych na terenie całego kraju.
Olga