Spadochroniarstwo - sport dla odważnych

Spadochroniarstwo to sport nieolimpijski, ale prężnie się rozwijający. Z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Co jeszcze warto o nim powiedzieć?

Co to jest spadochroniarstwo?
Jak sama nazwa wskazuje, spadochroniarstwo to sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych. W sporcie tym oceany jest pewien element składowy skoku, na przykład akrobacja albo precyzja lądowania. To sport stosunkowo młody i stale rozwijający się. Z każdym rokiem skoczkowie zdobywają coraz większe umiejętności, doświadczenia i z i każdym rokiem zwiększa się stopień trudności w praktykowanych dyscyplinach.

Dyscypliny spadochroniarstwa
Spadochroniarstwo niejedno ma imię. Oceniana może być więc celność lądowania, akrobacja, formacja w swobodnym spadaniu w pozycji płaskiej albo w pozycji wertykalnej, formacja w czaszach, pilotowanie czaszami. Ciekawą dyscypliną jest latanie w wingsuicie, czyli wingsuiting polegajacy na tym, że ubrany w specjalny kombinezon skoczek skacze z dużej wysokości ze szczytu, urwiska, samolotu czy z wysokiej budowli, by następnie szybować. Są także dyscypliny artystyczne, takie jak freestyle będące zespołową konkurencją spadochronową realizowaną w czasie swobodnego spadania. W skład zespołu wchodzi zawodnik i kamerzysta, których zadaniem jest stworzenie prawidłowo figur w wyznaczonym czasie. Oprócz prawidłowości figur, oceniana jest też wartość artystyczna i estetyczne wrażenia. Jeszcze inna dyscyplina zwana freeflyingiem jest techniką swobodnego opadania, a jej najważniejszą cechą jest przyjęcie przez skoczka postawy wertykalnej zwiększającej prędkość spadania.

Spadochroniarstwo w Polsce
Pierwszy skok ze spadochronem wykonała Janina Mey, a było to 25 sierpnia 1893 roku. W 1951 roku otwarto w Nowym Targu Centrum Wyszkolenia Spadochronowego. Z kolei 24 września 1964 roku Antonina Chmielarczyk jako pierwsza w Polsce wykonała 1000 skoków spadochronem.

Anna Kowalska, fot:Gellinger/Pixabay