Przeciąganie liny było kiedyś dyscypliną olimpijską, a obecnie wchodzi w skład World Games. Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o tym sporcie?

Przeciąganie liny połączenie siły i dobrej taktyki

Popularne w Europie i USA
World Games to dyscyplina sportu polegająca na tym, że dwie drużyny ciągną linę w dwa przeciwne kierunki. Proste. Ale jednocześnie na tyle intrygujące, że sport ten stał się popularny zarówno w Europie i USA na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj dyscyplina ta została trochę zapomniana, ale nadal ma duży potencjał.

Konkurencja lekkoatletyczna
Co ciekawe, przeciąganie liny igrzyska olimpijskie rozgrywały pięć razy w latach 1900 – 1920. W latach 1900, 1904 i 1908 sport ten był konkurencją lekkoatletyczną, a w latach 1912 i 1920 przeciąganie liny zostało uznane za osobną dyscyplinę. Widzowie byli podekscytowani.

Siła, taktyka i współpraca zespołowa
Cechą charakterystyczną przeciągania liny jest połączenie bardzo prostych zasad z dużą dawką emocji. Genialne. Ale niektórzy twierdzą, że zasady te są zbyt proste i dyscyplina ta wydaje się anachroniczna. Trzeba jednak przyznać, że w sporcie tym liczy się nie tylko siła, ale również współpraca zespołowa. Istotne jest także dobre dobranie taktyki przez sportowców.

Anna S., fot.saxonrider/Pixabay