Sport to nie tylko piłka nożna, siłownia czy tenis. Są też sporty ekstremalne – jak wspinaczka wysokogórska, kit surfing czy skoki na bungee. Są też dyscypliny, o których zapewne nie wiesz. Poznaj nietypowe, a nawet najdziwniejsze z nich.
Jest wiele oryginalnych, ciekawych dyscyplin sportowych. Są tak nietypowe, że trudno wyobrazić sobie, że ludzie faktycznie je uprawiają. Oto najdziwniejsze sporty świata.
Nietypowe dyscypliny sportowe
Boks szachowy
Na zasadzie kontrastu powstał tzw. boks szachowy. Wyważone szachy i brutalny boks to jakby swoje przeciwieństwo, a jednak dyscyplina zyskała grono miłośników. Boks szachowy polega na połączeniu walki bokserskiej z partią szachową. Pojedynek kończy mat lub nokaut. Jest chętnie uprawiany m.in. w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych.
Zawodnicy rozgrywają aż 11 rund – sześć z nich stanowią partie szachowe, a w pięciu z nich uczestnicy się boksują. Runda szachowa trwa cztery minuty, a bokserska trzy. Co ciekawe, sport ten został wymyślony w 1992 roku przez Enki Bilala, francuskiego twórcę komiksów.
Hokej… pod wodą
Podwodny hokej brzmi niezwykle intrygująco! Pierwszy raz zagrano w niego w 1954 roku. Powstał jako zimowe ćwiczenie dla płetwonurków. Jak wygląda ta rozgrywka?
Krążek półtorakilogramowy ląduje na dnie standardowego basenu pływackiego, a dwie drużyny próbują zdobyć bramkę. Dyscyplina staje się coraz popularniejsza! W 2014 roku odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Polski w Hokeju Podwodnym. Każdy mecz ma dwie połowy – każda trwa 15 minut.
Toczenie sera
Tak, tak, cheese rolling to też dyscyplina sportowa. Każdego roku organizowane są te zawody w wiosce Brockworth w Anglii. Od XIX wieku uczestnicy zbierają się na wzgórzu Coopera wiosną i biegną za toczącym się serem. Trochę sport, trochę tradycja. Nagrodą dla zwycięzcy, najszybszego zawodnika, jest wielki, okrągły ser.
Hornussen
Przykład, że każde okoliczności są dobre, by wymyślić jakąś aktywność. Tym razem mowa o grze farmerów szwajcarskich. Sport ten powstał w XVII wieku i polega na tym, że zawodnik jednej drużyny wybija piłeczkę kijem, a przeciwnicy próbują ją złapać – nie rękami jednak, a za pomocą plansz na kijach. Proste? Absolutnie nie, bo piłeczka może osiągać prędkość aż 300 km/h.
Podziemny lot balonem
Brzmi niedorzecznie? Nietypowe dyscypliny wydają się niemożliwe do zrealizowania, a jednak! Są tacy, którzy starają się latać balonem lub pływać na desce windsurfingowej pod ziemią! W kopalni soli w Wieliczce, w 2000 roku, zorganizowano pierwszy podziemny lot balonem – był to rekord Guinnessa w tej kategorii. Balon mający 14 m średnicy i 18 m wysokości wzniósł się na 213 cm.
Kar, f: Peggy_Marco / pixabay