Żużel

Na World Games 2017 żużel jest dyscypliną na zaproszenie gospodarza mistrzostw. Bo ten sport ma we Wrocławiu całą rzeszę fanów. I to nie od dziś. Klub WTS Sparta Wrocław rozpoczął swoją działalność w latach 50. XX wieku. Jego zawodnicy zdobyli cztery złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski.

Zasady
Zawodnicy wspólnie startują i ścigają się na motorach przez cztery okrążenia, zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W każdym wyścigu bierze udział zazwyczaj czterech żużlowców. Zawody odbywają się w formie indywidualnej, drużynowej albo parami. Sumowane są punkty uzyskane przez zawodników danej drużyny. Obsadę biegu ustala się na podstawie tabeli biegowej. Za pierwsze miejsce zawodnik (lub drużyna) uzyskuje 3 punkty, za drugie miejsce 2 punkty, za trzecie 1 punkt. Żużlowiec, który ukończy wyścig jako ostatni bądź też zejdzie wcześniej z toru (upadek, uszkodzenie sprzętu), nie dostaje punktów. Motocykle nie mają skrzyni biegów ani hamulców. Wyścigi często nazywa się biegami.

Zawody drużynowe
W wyścigach drużynowych rozgrywa się mecze (2 drużyny) oraz czwórmecze (4 drużyny). Gdy współzawodniczą dwie drużyny, w każdym biegu bierze udział po dwóch zawodników z każdej drużyny. Przepisy mogą różnić się w zależności od kraju. I tak na przykład w lidze polskiej i angielskiej stosuje się 15-biegową tabelę, a w szwedzkiej 16-biegową.



Zawody indywidualne
W wyścigach indywidualnych jeden zawodnik startuje pięć razy, mierząc się jeden raz z każdym innym zawodnikiem. Zdarzają się tabele biegowe na wzór systemu pucharowego - wówczas wynik każdego wyścigu wpływa na obsadę następnych, czyli zawodnicy najsłabsi odpadają z gry, a najlepsi w ostatnim biegu spotykają się w finale. Tak wyglądały turnieje Grand Prix do 2004 roku.

Ciekawostki
Żużel, czyli sportowe wyścigi motocyklowe na torach owalnych, nazywany jest też czarnym sportem ze względu na jazdę po czarnych nawierzchniach żużlowych, obecnie wypartych przez specjalne mieszanki granitu. 
Żużel na ponad 400-metrowych, pokrytych trawą torach uprawiany jest w Niemczech, Holandii i Belgii. W niektórych krajach popularny jest także żużel na lodzie. W Polsce wielkie widowiska na tafli lodowej odbywają się np. w Toruniu i Opolu.
Pierwsze zawody żużlowe odbyły się w 1903 roku. Zorganizowało je Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Rozegrano je na torze przeznaczonym do wyścigów kolarskich.