Unihokej

Unihokej to zespołowa gra sportowa, bardzo popularna w krajach skandynawskich, Szwajcarii, Kanadzie, Japonii, USA, Czechach, a ostatnio także w Polsce. Z pozoru przypomina hokej na lodzie, różnice polegają jednak na tym, że w unihokeju nie używa się łyżew ani krążka.

Drużyny
W unihokeju grają dwie drużyny. Każda z nich ma 5 zawodników i bramkarza, który musi zatrzymać piłkę, aby nie wpadła do bramki. Robi to rękami w polu przedbramkowym. Może trzymać piłkę w ręce nie dłużej niż 3 sekundy. Na pozostałej części boiska nie może dotykać piłki. Nie może też w tym celu używać kija. W trakcie podania piłka musi dotknąć powierzchni boiska przed przekroczeniem linii jej połowy.
Dozwolone jest, aby trener wymienił bramkarza, wtedy bramkarz wraca na boisko jako zwykły zawodnik. Wymiana zawodników jest nielimitowana.
Równouprawnieni sędziowie znajdują się po przeciwległych stronach boiska.

Zasady gry
Uczestnicy gry w celu kontroli piłki posługują się blendą (zakończeniem kija), nie używają natomiast rąk, głowy ani ramion. Użycie wymienionych części ciała może odbyć się tylko raz, pod warunkiem, że zawodnik najpierw posłuży się blendą. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji odbioru wysokiej piłki na klatkę piersiową lub przyjęciu piłki stopą w trakcie podania od gracza ze swojej drużyny. Dozwolone jest też jednorazowe podanie nogą.

Fair play
Kontakt graczy ogranicza się wyłącznie do strefy barku. Nie wolno blokować zawodnika ani go popychać. Nie można także uderzać bezpośrednio w kij, nie można podbijać. Przejęcie piłki odbywa się tylko poprzez kontakt kija z piłką. Jeśli zawodnicy złamią reguły gry, czeka ich 2- lub 5-minutowa kara, a w przypadku permanentnego łamania zasad - kara meczowa.

Sprzęt do gry
Do gry w unihokeja służą piłka i kije. Piłka jest wykonana z plastiku, ma średnicę 72 mm, waży 23 gramy i posiada 26 otworów (każdy otwór ma średnicę 10 mm).
Kije do unihokeja wykonane są z plastiku albo lekkiego włókna węglowego. Ich długość wynosi niewiele ponad 1 metr.

Czas gry
Boisko do gry w unihokeja mieści się na polu prostokąta o wymiarach 40 × 20 metrów. Otoczone jest przez bandy o wysokości 50 centymetrów. Wymiary bramki to: 1,60 × 1,15 metrów i 65 cm głębokości.
W unihokeja gra się godzinę, w cyklu 3 razy po 20 minut, z 10-minutową przerwą. Dogrywka trwa 10 minut. W przypadku dalszej niemożności rozstrzygnięcia wyniku następuje seria rzutów karnych.

Strój graczy
Strój graczy jest sportowy, mogą oni używać ochraniaczy i okularów ochronnych. Bramkarz jest ubrany w długie spodnie, bluzę z długimi rękawami, kask i rękawice, choć najczęściej broni piłki gołymi rękami.