Tańce standardowe to grupa pięciu tańców prezentowanych na turniejach tańców towarzyskich. W ich skład wchodzą: walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot i quick step.

Tańce standardowe

Właśnie w tej kolejności prezentowane są podczas turniejów. Wyżej wymieniony porządek wiąże się ze standaryzacją tańców towarzyskich, która nastąpiła w 1924 r. Wtedy to członkowie Imperial Society of Teachers of Dancing (ISTD) ustanowili ich kolejność, wyłączając jeden z tańców – walc wiedeński, który dla Anglików nie był wart wielkiego zainteresowania. Dopiero w późniejszym czasie włączono go w poczet tańców towarzyskich.
W tańcu towarzyskim charakterystyczny jest strój pary tanecznej. Mężczyzna ubrany jest we frak i lakierki, a jego partnerka w długą, zwiewną suknię i pantofle na obcasie.

Walc angielski
Najbardziej popularny z tańców – walc angielski jest tańcem przestrzennym, z obrotami w prawo, lewo oraz przy zastosowaniu dodatkowego, jednotaktowego kroku zmiennego. To taniec powolny, w stylu romantycznym.
Tancerze ustawiają się naprzeciw siebie, w postawie naturalnie wyprostowanej, twarze mają zwrócone lekko w lewo, a głowy uniesione. Prawa dłoń mężczyzny znajduje się w okolicach lewej łopatki kobiety. Wszystkie kroki do przodu stawiane są od pięty, do tyłu od palców, a boczne na podeszwie.

Quickstep
W zupełnie innym rytmie tańczy się quickstepa – na całych stopach, w szybkim tempie. Ciała tańczących są praktycznie cały czas w ruchu. Quickstep nazywany bywa szybszą odmianą fokstrota, ma jednak swój odrębny charakter i styl.

(MW)