Squash

To sport rozgrywany w ograniczonej przestrzeni (kort) i nierzadko na sporej prędkości. Bardzo widowiskowy, chętnie oglądany przez kibiców. Gra wywodzi się z Anglii, a obecnie uprawiana jest w ponad 170 krajach. Większość z nich należy do Światowej Federacji Squasha.

W Polsce squash pojawił się przed dekadą. We Wrocławiu stał się bardzo popularnym sportem, wciąż rośnie liczba kortów, na których jest uprawiany. W 2013 r. w stolicy Dolnego Śląska odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Squashu.

Zasady gry w Squasha
Gra w squasha rozgrywa się na specjalnym korcie. Uczestniczą w niej dwaj zawodnicy. Każdy z nich używa rakiety, za pomocą której uderza w piłkę. Gracze uderzają naprzemiennie piłkę, aż do zakończenia wymiany. Nacisk położony jest na trafienie w przestrzeń wyznaczoną liniami. Uderzenie uważa się za prawidłowe, jeśli piłka: jest uderzona przed tym, nim odbije się drugi raz na podłodze, bez dotknięcia zawodnika, jego ubrania czy rakiety i nie jest zagrana na aut.
Serwis trwa do chwili, gdy jeden z zawodników przegra wymianę. Wówczas rywal przejmuje serwis. Reguły te obowiązują przez cały mecz. Gra jest kontynuowana, jeśli to możliwe, bez żadnych przerw aż do wygrania większości z pięciu setów (w każdym secie gra toczy się do 11 punktów). Zezwala się na 90-sekundową przerwę pomiędzy setami.

Zasady gry w Squasha na Youtube


Bezpieczeństwo i fair-play w Squashu
W squashu niezbędne jest przestrzeganie dwóch zasad: dotyczących bezpieczeństwa oraz gry fair play. Zawodnicy nie mogą stosować żadnych chwytów, które mogłyby stanowić fizyczne zagrożenie dla przeciwnika. Bardzo ważne są również prawa przeciwnika i uczciwa gra. Nie wolno obrażać przeciwnika, zastraszać go, doprowadzać do niepotrzebnego kontaktu fizycznego.

Korty do squasha
Boisko do gry w squasha jest kortem, ograniczonym ścianami ze wszystkich czterech stron. Tylna ściana jest najczęściej szklana. Podłoga to zazwyczaj parkiet.
W wymiarach dotyczących kortu nie ma dowolności. Określa je bowiem od prawie 100 lat
Międzynarodowa Federacja Squasha. Tak więc kort musi posiadać długość 9750 mm i 6400 mm szerokości.

Korty do squasha występują praktycznie w każdym mieście. Poniżej lista kilku najpopularniejszych lokali:

  • Katowice:http://www.fitness-academy.com.pl/pl/kluby/katowice/3stawy/squash
  • Wrocław: http://www.fitness-academy.com.pl/pl/kluby/wroclaw/jupiter
  • Poznań: http://sport-beauty.pl/sporty/squash/


Ciekawostki o squashu
Pierwszy kort do gry w squasha w Polsce powstał 1976 r. w Brodnicy.
Po raz pierwszy nazwy squash użył książę Beaufort w książce „The Badminton Library of Sports and Pastimes”, która ukazała się w 1890 r.
Pierwsze zawodowe mistrzostwa w squasha odbyły się w 1920 r. w Wielkiej Brytanii.

W USA do lat 80. do gry w squasha używano twardej piłki.

Pakistan, w którym jest zaledwie 400 kortów, ma najwięcej mistrzów squasha. Kraje, które znajdują się w ścisłej czołówce tej gry to Anglia, Egipt, Francja, Australia.