Snooker jest najbardziej popularną odmianą gry w bilard. Zasady gry są proste i łatwo je opanować. Różnią się jednak od bilarda.
Zasady gry
Grać mogą dwaj zawodnicy albo dwie drużyny. Mecz rozgrywany jest na stole do bilardu angielskiego, większym niż do zwykłego bilardu. Zawodnicy uderzają bile kijami. Chodzi o to, by uderzać kijem rozgrywającą bilę w taki sposób, aby w odpowiedniej kolejności kierowała następne bile do kieszeni. Bile, oprócz białej, są punktowane. Zwycięstwo odnosi ten zawodnik (lub drużyna), która zgromadzi najwięcej punktów.
Bil w snookerze jest 22. Rozgrywająca bila jest biała, piętnaście jest czerwonych, pozostałe to czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta. Kije mogą być różnej długości, jednak nie krótsze niż 91 centymetrów. Ich wygląd nie powinien odbiegać od ogólnie przyjętych, tradycyjnych kształtów i form. Można używać przyrządów pomocnicznych, takich jak przedłużki, nasadki i podpórki pod kije.
Nazewnictwo
Frejm w snookerze oznacza okres gry rozpoczynany pierwszym zagraniem. Mecz składa się z określonej liczby frejmów, a rozgrywka z określonej liczby meczów. Zazwyczaj na początku turnieju podaje się maksymalną liczbę frejmów do rozegrania w meczu.
Punktacja
Za każdą wbitą czerwoną bilę przysługuje jeden punkt, wtedy zyskuje się też prawo do uderzania białą bilą w bile kolorowe. Gdy czerwona bila wpadnie do kieszeni, nie wraca już na stół. Przed wyborem koloru bili, gracz musi poinformować swojego przeciwnika, a także sędziego. Po wbiciu ostatniej czerwonej bili do kieszeni oraz odpowiadającej jej bili kolorowej, rozpoczyna się wbijanie wszystkich bil kolorowych po kolei. Za wbicie żółtej bili dostaje się 2 punkty, zielonej - 3, brązowej - 4, niebieskiej - 5, różowej - 6, czarnej - 7. Przy jednej rozgrywce można zdobyć maksymalną liczbę punktów w wysokości 147. Nazywa się to brejkiem.
Ciekawostki
Snooker zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu pułkownikowi, który nazywał się Neville Chamberlain. Pierwszy mecz został rozegrany w kantynie oficerskiej w Indiach.
Choć w snookera grano już w XIX wieku, zasady gry zostały ustalone jednak dopiero w 1919 roku. Nazywano go bilardem angielskim ze względu na kraj, w którym najczęściej odbywały się rozgrywki. Brytyjscy dżentelmeni stający do meczu musieli wykazywać się nienagannymi manierami, nieodzowny w grze był też odpowiedni strój.