W pływaniu z płetwami odbywają się zawody sportowe, w których jak najszybciej trzeba przepłynąć określony dystans. Zawodnicy muszą perfekcyjnie opanować pływanie trudnym technicznie delfinem. Plusem natomiast jest to, że płetwy pozwalają poruszać się o wiele szybciej.

Pływanie w płetwach

Trochę o historii
Jest to stosunkowo nowa dyscyplina sportu. Jej początki datuje się na 1941 rok, gdy oficer marynarki wojennej J.J. Cousteau wspólnie z inżynierem E. Gagnanem skonstruował niezależny aparat nurkowy. Rozwój pływania z płetwami rozpoczął się w 1959 roku, gdy w Monako powstała światowa organizacja płetwonurkowa Confederation Mondiale Edes Citites Subaquatiques.

Zawody pływackie
Start odbywa się w trzech podstawowych konkurencjach: pływaniu pod wodą z butlą na sprężone powietrze, po powierzchni wody z fajką czołową oraz pod wodą na bezdechu. W pierwszej konkurencji są to dystanse 100, 400 i 800 metrów, w drugiej 50, 100, 200, 400, 800, 1500, a w sztafetach 4 x 100 metrów i 4 x 200 metrów. Zawody odbywają się na basenach o długości 25 i 50 metrów.

Wyposażenie zawodnika
Każdy zawodnik musi posiadać monopłetwę, składającą się wyłącznie z płyty i części przylegającej do stopy. Dodatkowo pływak musi mieć okulary lub maskę chroniącą twarz oraz rurkę oddechową. Może oddychać pod wodą sprężonym powietrzem bez zawartości tlenu. Kostiumy nie mogą mieć wpływu na szybkość zawodników.

Kto może wziąć udział w zawodach?
W zawodach mogą brać udział kobiety i mężczyźni. Występują w sztafetach, zespołowo lub indywidualnie. Pływaków dzieli się na grupy od A do E, w zależności od wieku. W najmłodszej znajdują się osoby w wieku do 11 lat, a w najstarszej powyżej 18 lat. Najmłodsi zawodnicy są w kategorii E.Ciekawostki
Światowy rekord w pływaniu pod wodą z zatrzymanym oddechem należy do Dave’a Mullinsa. 26-letni Nowozelandczyk pokonał dystans 244 metrów w ciągu 4 minut i 2 sekund. Użył specjalnej płetwy prawie metrowej rozpiętości, przymocowanej do stóp.
Obecnie szacuje się, że dyscyplinę tę trenuje około 3,5 mln osób na świecie. Płetwonurkowie pokonują dystans 100 metrów w niecałe 40 sekund.