Muaythai - tajski boks

Choć nazwa tego sportu brzmi bardzo egzotycznie, jest to po prostu boks tajski, w którym przeciwnicy trzymają się w klinczu lub uderzają łokciami i kolanami.

Nazewnictwo
Nie bez powodu dyscyplina ta zwana jest inaczej jako "sztuka ośmiu kończyn". Każdy zawodnik ma do dyspozycji dwie pięści, dwa golenie, dwa łokcie i dwa kolana, za pomocą których może się bronić przed atakiem przeciwnika. Po wielu treningach boks tajski zamienia ludzkie ciało w skuteczną broń.

Zasady walki
Walka ma tylko jeden cel - powalenie przeciwnika. Toczy się bardzo szybko i jest bardzo brutalna. Punkty otrzymuje się nie tak, jak w innych tego typu dyscyplinach, za uderzenie przeciwnika, ale za wymierzenie mu jak najbardziej bolesnego ciosu.

Walki zawodowe i amatorskie
W walkach zawodowych zabronione jest uderzanie głową. Nie można również wykonywać chwytów zapaśniczych, dźwigni oraz rzutów. Zawodnik, który się przewrócił, nie może brać dalej udziału w grze. Natomiast klincze, czyli przytrzymania przeciwnika, są stosowane do zadania mu serii ciosów.

Walki są podzielone na kilka kategorii w zależności od wagi zawodnika. Przeciwnicy nie mają na sobie ochraniaczy, ani nawet koszulek, ale za to mają rękawice bokserskie.

Natomiast walki amatorskie bardziej dbają o bezpieczeństwo osób w nich uczestniczących. Zawodnicy mają rękawice, kaski i ochraniacze oraz koszulki bez rękawów.

Przebieg walki
W obu przypadkach pojedynek trwa 3 rundy. Punkty otrzymuje się za prawidłowo wykonane ciosy. Musi być ich jak najwięcej. Sędzia może zakończyć walkę, gdy zauważy, że jeden zawodnik zbyt mocno zdominował przeciwnika.



Ciekawostki
Muaythai jest sportem narodowym Tajlandii. Co roku w dniu 17 marca obchodzone jest święto tego sportu ku czci wielkiego tajskiego wojownika Nai Kanom Tom, który stosując zasady gry, pokonał dziesięciu przeciwników.
Boks tajski wiele zaczerpnął z kung-fu. W Polsce stał się popularny w latach 90. XX wieku.