Kajaki-polo

Kajak-polo to jedna z odmian kajakarstwa, inaczej nazywana piłką kajakową. Choć podczas rozgrywki wydaje się, że panuje jeden wielki chaos, to gra ma kilka prostych do opanowania zasad i dostarcza wielu pozytywnych emocji.

Początki kajak-polo
Uznaje się, że gra powstała w Wielkiej Brytanii już w XIX wieku. Natomiast do Polski trafiła dopiero w 1996 roku, po tym, gdy do Portugalii pojechało 9 naszych kajakarzy, aby zapoznać się z jej zasadami, przebiegiem oraz punktacją. Gra szybko zdobyła popularność w naszym kraju, głównie w kręgu kajakarzy górskich oraz zawodników kajakarstwa płaskiego.

Zasady gry
W meczu biorą udział dwie pięcioosobowe drużyny. Zawodnicy muszą umieścić piłkę w bramce. Mogą to zrobić ręką lub pomóc sobie wiosłem. Oczywiście, rozgrywka odbywa się na wodzie. Bramkarzem jest osoba, która w danej chwili podpłynie najbliżej bramki, więc każdy zawodnik ma obowiązek jej obrony.

Boisko ma wymiary 35 x 23 metry, a bramki są podwieszone 2 metry nad powierzchnią wody. Ich niewielka powierzchnia (1,5 metra na 1 metr) znacznie utrudnia trafienie do nich. Cały mecz trwa tylko 20 minut, więc trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wbić choć jedną bramkę. Po pierwszej 10-minutowej połowie następuje 3-minutowa przerwa.

Kary w grze
Za złamanie zasad gry można dostać następujące kary: oddanie piłki zawodnikowi faulowanemu, zieloną kartkę (ostrzeżenie), żółtą kartkę (wyłączenie na 2 minuty zawodnika z rozgrywki) oraz czerwoną (wykluczenie z gry).



Ciekawostki
Nazwa kajaka wywodzi się od nazwy eskimoskiego czółna - łodzi wykonanej z jednego pnia drzewa.
Za prekursora kajakarstwa uważa się Zygmunta Glogera. Ten etnograf już w 1872 opłynął kajakiem Wisłę, Bug, Niemno i Biebrzę.
W Polsce obecnie znajduje się 17 klubów, w których można trenować kajak-polo. Podczas gry zawodnicy zderzają się ze sobą średnio co kilka sekund. Kajak-polo zostało zakwalifikowane jako jedna z dyscyplin Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=XdHc_ccJQUc