To najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych, nazywany w USA i Kanadzie po prostu futbolem. W meczu rywalizują ze sobą dwie 11-osobowe drużyny. Poznajcie zasady gry w futbol amerykański.

Futbol amerykański

Mecz rozgrywany jest na zasadzie ofensywy i defensywy, co oznacza, że jeden zespół atakuje, a drugi się broni.
Gra rozpoczyna się specyficznym układem: naprzeciw siebie stają dwie drużyny. Następnie zawodnik z atakującego zespołu podnosi piłkę z ziemi i podaje ją rozgrywającemu. Może zrobić to na dwa sposoby:

Pierwszy z nich, nazywany biegowym, polega na podaniu piłki do gracza, który musi przebiec z nią jak najbliżej pola punktowego.
Drugi sposób to podanie piłki do przodu do jednego z zawodników. Ofensywa kończy się, gdy piłka spadnie na ziemię po niecelnym podaniu; gdy zawodnik z piłką zostanie przewrócony albo gdy znajdzie się poza boiskiem. Piłkę rzuca się ręką.

Choć mecz składa się z czterech kwart (każda po 15 minut), w rzeczywistości może trwać dużo dłużej, nawet trzy godziny. Wygrywa ta drużyna, która zbierze najwięcej punktów.

To ciekawe
Większość ludzi uważa futbol amerykański za bardzo kontuzyjny i agresywny sport. W rzeczywistości podczas gry w futbol dochodzi do o wiele mniejszej liczby wypadków niż w przypadku rugby czy piłki nożnej. Bardzo długo w tej dyscyplinie sportu zawodnicy byli wyłącznie płci męskiej. Obecnie w futbol grają również kobiety. Sport ten nazywany jest w niektórych krajach futbolem rusztowym ze względu na kształt linii boiska, kojarzony z kratką do grilla.

(MW / Fot. Pixabay/cc0)