Mówi się, że bule to jedna z najstarszych, najbardziej popularnych i zarazem najprostszych gier na świecie. Można w nią grać bez żadnych ograniczeń wiekowych. To częsty sposób spędzania czasu wolnego wśród rodzin, zwłaszcza w południowej Francji.
Bule znano już w starożytności. Grecy, a później Rzymianie do gry wykorzystywali kamienie oraz drewniane kule. Grecy po prostu wyrzucali kamienie na jak największą odległość, natomiast Rzymianie postawili na taktykę w grze. Stąd wzięła się tzw. świnka, czyli cel, do którego rzuca się kulami.
Zasady gry
Gra polega na rzucaniu z wyznaczonego miejsca metalowymi kulami. To właśnie bule (z francuskiego boule - kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm i ciężarze 650-800 g. Rzuca się nimi w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm, nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy âprosiaczek, świnkaâ.Gra odbywa się na bulodromie, czyli placu utwardzonym drobnym żwirkiem.
Można grać w następujących składach: single (jeden zawodnik kontra drugi, każdy ma po 3 bule), dublety (dwa dwuosobowe zespoły, każdy gracz ma 3 bule), triplety (dwa trzyosobowe zespoły, każdy zawodnik ma 2 bule).
Partia składa się z kilku rozgrywek. Gracze stoją w wyznaczonym okręgu. Ich zadaniem jest umieszczenie kuli jak najbliżej âświnkiâ, która musi wylądować w odległości co najmniej 6-10 metrów oraz co najmniej metr od najbliższej przeszkody fizycznej. Partię wygrywa zawodnik bądź zespół, który osiągnie jako pierwszy 13 punktów. Zwycięzca rysuje nowy okrąg w miejscu, gdzie leżała âświnkaâ i zaczyna kolejną rozgrywkę.
(MW)