Kręgle czyli Bowling to lubiany i często uprawiany sport, nierzadko przez całe rodziny albo grupy przyjaciół. Polega na strącaniu kulą ustawionych obok siebie kręgli. Kręgielnie cieszą się dużym powodzeniem, szczególnie w weekendy.
W grze wyróżniamy kilka jej rodzajów: kręgle parkietowe, klasyczne i bowling. Bowling jest najbardziej popularny i najczęściej utożsamiany z grą w kręgle.
Kto oglądał âFlintstonówâ pewnie nie będzie zaskoczony, że kręgle istniały już w starożytności. Odkryto, że pierwsze przybory przypominające dzisiejsze kręgle znajdowały się w grobowcu sprzed ponad 5 tysięcy lat. W kręgle grano w starożytnym Egipcie, turnieje gry w kręgle rozgrywano w starożytnej Germanii, na Bliskim Wschodzie, na południu Afryki. Do Europy trafiły w epoce średniowiecza. Przez pewien czas były tak popularne, że zakazano gry, bo ludzie zbytnio się w niej zatracali.
W kręgle grano na kiermaszach, jarmarkach, na powietrzu. Dopiero w XVIII wieku przeniesiono je pod dach i tak powstały pierwsze kryte kręgielnie. W Stanach Zjednoczonych w pewnym okresie zaczęto traktować je na zasadzie innych hazardowych gier - wtedy powstał zakaz gry w kręgle. Aby go obejść stworzono bowling. Różnica miedzy klasycznymi kręglami a bowlingiem polegała na wprowadzeniu do tego ostatniego słupka.
Zasady gry określone zostały w 1875 r. przez pierwszy na świecie Narodowy Związek Kręglarstwa. Pierwszy mecz rozegrano w 1891 r. pomiędzy Ameryką a Niemcami. Wielka popularność gry oraz starania Międzynarodowej Federacji Kręglarstwa nie doprowadziły jednak do zaliczenia bowlingu w poczet sportów olimpijskich.
(MW / Fot. Pixabay/cc0)