Aerobik sportowy to stosunkowo młody sport, uprawiany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. To niezwykłe połączenie fitnessu, tańca i akrobatyki. Idealnie dobrane do muzyki układy wykonywane są przy akompaniamencie muzyki.

Aerobik sportowy

Zawody odbywają się w następujących konkurencjach: indywidualna kobiet, indywidualna mężczyzn, pary mieszane i zespołowa. Układ wykonywany podczas zawodów ma ściśle określony czas – 2 minuty. Zawodnicy odtwarzają go do muzyki o określonym rytmie, minimum 135 uderzeń na minutę. W układzie muszą znaleźć się co najmniej trzy elementy obowiązkowe, cztery razy powtórzone oraz elementy dodatkowe: skoki, podpory, szpagaty i elementy artystyczne. Zawodnicy wybierają po jednym ćwiczeniu spośród grup: szpagaty, pompki oraz siła statyczna.

Aerobik to Siła i gibkość
W sporcie tym oceniana jest nie tylko wartość techniczna występu, ale także stopień trudności wykonania oraz choreografia. Zawodnicy muszą być silni, wytrzymali i gibcy. Liczy się także odwaga i pewność siebie. Zawody oceniają trzy komisje sędziowskie.
W aerobiku sportowym zawodniczki noszą jednoczęściowy strój. Wśród mężczyźni panuje większa dowolność: mogą wybrać pomiędzy jedno- a dwuczęściowym.
To bardzo popularny zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jest idealny dla osób, które chcą rozwijać kondycję, sylwetkę, koordynację ruchową oraz podnieść swoją fizyczną sprawność.
W Polsce od dwudziestu lat rozgrywane są Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w aerobiku sportowym, a od 2009 roku także zawody w ramach Akademickich Mistrzostw Polski.

(MW)