Squash to obok tenisa jeden z najpopularniejszych sportów z rakietkami. Trzeba przyznać, że gra w niego coraz więcej osób i zadomowił się już w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu.

Squash coraz popularniejszy!

Wymagający i intensywny

To zarówno intrygująca, jak i wymagająca dyscyplina sportowa, która na całym świecie robi wielką karierę. Szacuje się, że w squasha gra już około 15 milionów osób! Wymaga szybkości, błyskawicznego refleksu, zręczności i zwinności, skupienia oraz kondycji. Co więcej, można grać również samemu, nie mając pary, mimo że najpopularniejsze odmiany to wspólna gra dwojga lub czworga zawodników na jednym korcie.

Na czym to polega?

Squash polega na wymianie ciosów między zawodnikami. Każdy z nich ma swoja rakietę i na przemian odbija piłkę. Jeden z nich rozpoczyna grę serwisem, a potem trzeba grać tak, aby jak najbardziej utrudnić odebranie piłki przeciwnikowi. Każdy set rozgrywa się do 11 punktów.

Jakie są korzyści gry w squasha?

Squash świetnie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz mięśnie. Dotlenia organizm, poprawia ukrwienie narządów i organów, kształtuje wytrzymałość organizmu, a także poprawia koordynację ruchową i orientację.

Co ważne, rozwija też spostrzegawczość i zwinność, gdyż wymaga błyskawicznych reakcji, zmian kierunku ruchu itd. Gra wpływa też na zdolność koncentracji, gdyż trzeba cały czas obserwować przeciwnika i śledzić piłkę.

Poprawia się też samopoczucie, gdyż podczas pojedynku wyzwalane są endorfiny i niezwykłe pokłady energii. Jak każdy sport, doskonale odstresowuje i pozwala zapomnieć o obowiązkach i zmartwieniach. Po ciężkim dniu bardzo dobrze rozładowuje napięcie - będzie lepszym wyborem niż np. bieganie.

500 kcal w 30 minut, 1000 kcal w 60 minut!

Daje też świetne efekty, jeśli chcemy zrzucić trochę kilogramów - w 30 minut można spalić nawet do 500 kalorii! To nie wszystko - gra w squasha przypomina trening interwałowy, co oznacza, że organizm spala tkankę tłuszczową jeszcze długo po zakończeniu rozgrywki!

KWK,f:FirmBee/Pixabay